2014-11-05
Pierwsza Mrówka w kosmosie. Grupa PSB wspiera młode talenty
Dwaj młodzi naukowcy, Mateusz Zaremba (16 l.), syn właściciela sklepu Mrówka w Serocku, wraz z kolegą Adamem Kitą (15 l.) dokonali balonowego „podboju kosmosu”, przygotowując misję wyniesienia kapsuły z kamerami, które filmowały przestrzeń w formacie 3D. Są to pierwsze w Polsce i prawdopodobnie w świecie amatorskie nagrania ziemi w 3D.
Misja, pod nazwą „FOKUS ONE”, zaowocowała trójwymiarowym pokazaniem przestrzeni kosmicznej aż z wysokości 17 km. 26 października 2014 r. o godzinie 10.00 z Serocka wystartował balon, który wyniósł kapsułę ze sprzętem fotograficznym i urządzeniami elektronicznymi. W podniebną podróż została także zabrana maskotka Mrówka oraz konkursowe prace rysunkowe pt. "Mrówka w kosmosie". Po 2 godzinach misja została zakończona, kapsuła odłączyła się od balonu i zaczęła spadać, traf chciał, że wylądowała w rzece Narwi. Obiekt był cały czas śledzony przez ekipę młodych naukowców i osób pomagających z fundacji Copernicus Project. Został dość szybko wyłowiony, na szczęście nagrany materiał nie uległ uszkodzeniu. A maskotka Mrówki została przekazana choremu Danielowi w ramach akcji "Spełniamy marzenia" - podopiecznemu Fundacji "Mam Marzenie".
Honorowym gościem, który wypuścił balon był pan Janusz Pomaski, wnuk Władysława Pomaskiego zdobywcy Pucharu Gordon Bennetta z 1934 r. W Serocku powstało centrum namierzająco-koordynujące. Widzowie na ekranie mogli na bieżąco śledzić lot balonu. Balon wznosił się i leciał zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami. Dzieci i młodzież zaproszono na piknik naukowy - przenośne planetarium, doświadczenia fizyczne, chemiczne, roboty i drukarka 3D - zorganizowany przez Funiversity.
Misja „FOKUS ONE” odbyła się dzięki wsparciu: Centrali Grupy PSB, Mini-Mrówki w Serocku, Gospodarstwa Agroturystycznego państwa Małgorzaty i Andrzeja Szuby, którzy udostępnili kosmodrom, miejsce na piknik naukowy, bar i centrum dowodzenia misji.
Młodzi naukowcy, Mateusz Zaremba i Adam Kita, wszystkim serdecznie dziękują. Misja odbyła się pod patronatem naukowym Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, a bieżące relacje przekazywała telewizja Polsat News i Polskie Radio program 1 i 3.